Опис послуги
Санітарно-захисна зона (СЗЗ) – територія навколо потенційно небезпечного підприємства, в межах якої заборонено проживання населення та ведення господарської діяльності, розміри якої встановлюються проектною документацією відповідно до державних нормативних документів. Санітарно-захисні зони створюються навколо об’єктів, які є джерелами виділення шкідливих речовин, запахів, підвищених рівнів шуму, вібрації, ультразвукових і електромагнітних хвиль, електронних полів, іонізуючих випромінювань тощо, з метою відокремлення таких об’єктів від територій житлової забудови.
Територія санітарно-захисної зони призначена для:
- забезпечення зниження рівня забруднення атмосферного повітря, рівнів шуму й інших факторів негативного впливу до гранично-допустимих значень за її межами на границі із селітебними територіями;
- створення санітарно-захисного й естетичного бар’єра між територією підприємства (групи підприємств) і територією житлової забудови;
- організації додаткових озеленених площ, що забезпечують екранування, асиміляцію, фільтрацію забруднювачів атмосферного повітря й підвищення комфортності мікроклімату.
Проекти організації СЗЗ розробляються для всіх підприємств, що є джерелами впливу на середовище перебування й здоров’я людини, у першу чергу для тих, у межах нормативних санітарно-захисних зон яких розташована житлова забудова, дитячі дошкільні, середні й вищі навчальні заклади, спортивні спорудження, зони відпочинку й інші об’єкти, при розміщенні яких повинне забезпечуватися дотримання вимог до якості навколишнього середовища.
Розробка проекту організації СЗЗ виконується з метою:
- запобігання або ослаблення негативного впливу виробничих об’єктів на комфортність проживання й здоров’я населення;
- визначення можливості збереження підприємства, застосовуваної технології й обсягів виробництва продукції в умовах міста;
- прийняття економічно й технічно обґрунтованих, соціально й екологічно доцільних проектних і будівельних рішень.
У проекті організації санітарно-захисної зони:
- обґрунтовується запропонована до встановлення межа СЗЗ;
- визначається достатність раніше розроблених заходів і подальша потреба розробки нових заходів щодо охорони атмосферного повітря, благоустрою території СЗЗ;
- розробляються пропозиції по планувальній організації території, що забезпечують зниження негативного впливу виробничих об’єктів на житлову забудову до встановлених гігієнічних нормативів.
Межа санітарно-захисної зони визначається лінією, що обмежує територію, за межами якої фактори впливу не перевищують встановлених гігієнічних нормативів.
Затверджений проект організації санітарно-захисної зони є правовою основою для встановлення (зміни, скасування) меж СЗЗ як ліній містобудівного регулювання території.
Вихідними даними для розробки матеріалів щодо обґрунтування встановлення розміру СЗЗ є:
- Звіт про інвентаризацію викидів забруднюючих речовин підприємства.
- Документи, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, на основі яких отримано дозвіл на викиди.
- Протоколи проведення досліджень шумового навантаження та інфразвуку.
- Протоколи дослідження повітря населених місць.
Нормативно-правова база
ДБН А.2.2-3-2014 «Склад та зміст проектної документації для будівництва».
Вартість послуги та строки надання
Вартість комплексу робіт з розробки проекту санітарно-захисної зони залежить від кількості промислових майданчиків, а також кількості та типів джерел викидів, наявності газоочисного обладнання.
Строки виконання робіт складають від 4 місяців до 1 року в залежності від складності підприємства та кількості джерел викидів.
План дій
- Візуальне обстеження підприємства з метою визначення кількості джерел викидів та їх типів (1-5 робочих днів).
- Узгодження технічних та комерційних умов та підписання договору на надання послуг (строк залежить від Замовника).
- Збір вихідних даних згідно умов договору (строк залежить від Замовника).
- Розробка проекту санітарно-захисної зони (1-2 місяці).
- Погодження проекту СЗЗ із Замовником (5-10 робочих днів).
- Проходження експертизи проекту СЗЗ в спеціалізованій організації (1-2 місяці).
- Отримання Протоколу державної санітарно-епідеміологічної експертизи Комісії з питань встановлення та змін розмірів СЗЗ (1-2 місяці, залежить від графіку засідань комісії).
- Отримання Висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи (1-2 місяця, залежить від уповноваженого державного органу).