Білл Гейтс вважає, що сільське господарство шкодить екології не менше, ніж енергетика .

Всесвітньо відомий підприємець Білл Гейтс розповів про головні інновації, націлених на порятунок планети. Мова йде не про поновлювані джерела енергії. Вони не зможуть врятувати планету, якщо не змінити підхід до сільського господарства, так як розведення худоби і агрокультур дуже шкодить навколишньому середовищу.

Одним з головних джерел забруднень повітря прийнято вважати електростанції і важку промисловість. Однак не меншої шкоди навколишньому середовищу завдають три інших галузі, а саме землекористування, сільське і лісове господарство.

Вони виробляють 24% від загальної кількості парникових газів – всього на 1% менше, ніж вся індустрія по виробленню електроенергії, що спалює вугілля і газ.

Білл Гейтс підкреслює, що сільськогосподарські джерела забруднень заслуговують того ж уваги, що і вуглеводні. «Вражаючий факт: в грунті міститься більше вуглецю, ніж у всій атмосфері і рослинах разом узятих», – пише мільярдер в своєму блозі Gates Notes. Коло землі речовина виділяється у формі CO2. Діоксид вуглецю також виникає при контакті мікробів у грунті з деякими видами добрив.

Співзасновник Microsoft визнає – від грунту не можна відмовитися, оскільки без неї неможливо вирощувати зернові та розводити худобу. «Людям все одно потрібно щось є», – зауважує філантроп.

Він пропонує жителям розвинених країн їсти менше м’яса, щоб компенсувати збільшені масштаби споживання м’ясних продуктів в регіонах, що розвиваються.

«Не можна скорочувати обсяги виробництва, але потрібно зменшити кількість вироблених викидів», – робить висновок Гейтс. Він наводить як приклад п’ять технологій, в які інвестує через фонд Breakthrough Energy Ventures (BEV).

АГРОІННОВАЦІІ проти CO2

Cтартап Pivot Bio вирощує ГМО-бактерії для заміни добрив. У 2019 компанія планує почати продаж рідкого «бактеріального добрива» для поширених в США кукурудзяних полів, а також зайнятися розробкою симбіонтів для інших видів рослин. BEV інвестував в проект $ 70 млн.

Компанія Kernza знайшла спосіб зменшити вміст CO2 в грунті за рахунок подовження коренів рослин. Модифікована коренева система пшениці вбирає більше діоксиду вуглецю, але при цьому збільшує врожайність.

Інший метод боротьби з забрудненням – це скорочення вирубки дерев. Стартап C16 Biosciences розробив технологію отримання пальмового масла в лабораторних умовах за рахунок використання модифікованих бактерій.

Скоротити обсяги виробництва і споживання дозволять технології, які продовжують термін придатності овочів і фруктів. Компанії Apeel і Cambridge Crops розробляють невидимі захисні покриття, які не впливають на смак продуктів, але зберігають їх свіжість.

Гейтс підкреслює, що для вирішення проблеми не завжди потрібні технології. Іноді досить провести оптимізацію процесів. Проект Babban Gona допомагає нігерійським фермерам спільно купувати силосні башти і довше зберігати запаси зерна.

«Про панацею проти кліматичних змін мови не йде, але я сподіваюся, що ці технології скоротять кількість викидів і допоможуть уникнути гіршого», – робить висновок мільярдер.

Раніше Гейтс відзначав, що одні тільки поновлювані джерела енергії не допоможуть боротися з глобальним потеплінням. Він пропонує не тільки будувати сонячні та вітрові електростанції, але також масово впроваджувати електромобілі, переходити на рослинну м’ясо і використовувати нові принципи виробництва сталі і добрив.

Незважаючи на всі заходи, Гейтс вже готується до глобальної кліматичної катастрофи, яку вважає неминучою. Хоча, підприємець особисто займається розвитком проектів, спрямованих на порятунок планети. Білл Гейтс спільно з ЄС створив Фонд чистої енергії з капіталом в розмірі 100 млн. Євро, а також профінансував створення накопичувача енергії на основі солі.

За матеріалами hightech.plus