В ЄС можуть заборонити 90% джерел мікропластіка.

Новий законопроект дозволить позбутися від 400 тис. тонн пластикового сміття через 20 років.

Європейське хімічне агентство (ECHA) розробило законопроект, який, починаючи з 2020 року, дозволить ЄС припинити випуск 36 тис. тонн мікроскопічних пластикових волокон і фрагментів щорічно. Законодавча ініціатива націлена на мікропластік, який навмисно доданий в споживчі товари, і торкнеться виробників косметики, побутової хімії, будівельних матеріалів і сільськогосподарської продукції.

З 2018 року в Великобританії діє заборона на додавання пластикових мікрогранул в такі засоби особистої гігієни, як піна для гоління, зубна паста і гель для душу. Однак, на думку авторів нового законопроекту, заходи ЄС є набагато більш всеосяжними. Вони торкнуться, наприклад, засобів для чищення та капсульованих ароматизаторів, використовуваних в домашньому побуті, а також добрив, з яких частинки пластику можуть потрапити в організм людини.

«Мікропластік викликає все більшу стурбованість як аспект деяких прав людини, – сказав спеціальний доповідач ООН по небезпечних речовин і відходів Баскут Тунчак. – Кроки, запропоновані ECHA необхідні, щоб допомогти гарантувати, що нинішні і майбутні покоління зможуть користуватися своїми правами: чистої, здорової і стійкою навколишнім середовищем ».

Науковий комітет ECHA розглядатиме документ 15 місяців, і потім направить висновок в Європейську комісію. Їй потрібно три місяці для підготовки законодавчої бази, а процес вступу обмежень в силу може зайняти до восьми місяців. Вони будуть запроваджуватися поетапно протягом шести років, щоб виробники могли адаптуватися до нових реалій.

Проте, побоювання екологів викликає той факт, що ініціатива не торкнеться приблизно 176 тис. тонн мікропластіка, які ненавмисно викидаються в поверхневі води ЄС щороку. За більшу частину цього обсягу відповідальні зношені автомобільні шини: їх частки видуваються вітром і змиваються дощем в водні шляхи. Експерти вважають, що проблема зберігається також через безвідповідальні виробників засобів особистої гігієни, які замінили такі натуральні інгредієнти, як мелений мигдаль, кокосова шкаралупа і оливкові кісточки, на пластикові гранули, і ігнорують суспільне невдоволення.

Щорічно Європа виробляє мікропластік в обсязі, в шість разів перевищує обсяги Великого тихоокеанської сміттєвої плями і еквівалентному 10 млрд пластикових пляшок. За підрахунками Програми ООН з навколишнього середовища (ЮНЕП), всього в Світовому океані виявляється 8 млн. тонн пластикових відходів. Особливу загрозу становить мікропластік, який потрапляє в організм морських мешканців і змінює їх харчову поведінку.

За матеріалами The Guardian.