Мінаматська конвенція щодо ртуті

Вчора в інформаційно-просвітницькому Оргуському центрі при Мінприроди відбулося громадське обговорення проекту Закона України «Про ратифікацію Мінаматської конвенції про ртуть».

 

Основні положення конвенції стосуються поступової заборони та виробництва деяких приладів із вмістом ртуті, а також обов’язкове припинення її видобування. Мова йде перш за все про люмінесцентні лампи із вмістом ртуті, неелектронні вимірювальні прилади (в тому числі термометри та барометри), деякі медичні препарати. Для окремих продуктів, які не мають екологічно безпечних аналогів — встановлені винятки. Також обмеження торкнуться й виробництва цементу, застосування хлор-лужних технологій та роботи вугільних ТЕС, діяльність яких пов’язана з викидами ртуті.

 

Заступник міністра екології та природних ресурсів України з питань європейської інтеграції Микола Кузьо вважає, що  прийняття Мінаматської конвенції допоможе врятувати  довкілля від антропогенних викидів ртуті та знизить ризики завдані цими препаратами  здоров’ю людини.

 

«За нашими оцінками, для бізнесу впровадження конвенції не буде критичним. На сьогодні в Україні виробництво приладів, які забороняє конвенція, відсутнє — мова лише про імпорт. І ми бачимо, що його обсяги на сьогодні — мізерні. З іншого боку, у тих галузях де вміст ртуті має бути заміщено до 2020 року, ратифікація конвенції сприятиме більш швидкому пошуку альтернатив та активізації інвестицій у безпечні технології. Підприємствам у свою чергу буде запропоновано найкращі практики та технології із заміщення ртуті та та її сполук» – зазначив Сергій Лук’янчук, директор Департаменту екологічної безпеки та дозвільно-ліцензійної діяльності Мінприроди.

 

Окремий аспект у впровадженні Конвенції полягає у забезпеченні належної утилізації. У рамках здійснюваної урядом реформи з управління відходами передбачається впровадження нових методів поводження із такими небезпечними відходами як ртуть та її сполуки. Однак, належне впровадження Конвенції має забезпечити перший принцип ієрархії управління відходами — запобігання їх утворенню.

 

«Конвенцію підписало близько 130 країн,  94 країни – ратифікували. На сьогодні документи із ратифікації знаходяться на внутрішньо урядовому погодженні, і важливо провести громадське обговорення саме зараз — коли ми маємо розуміння яким чином ратифікувати і головне — впроваджувати положення конвенції. Ми сподіваємося на підтримку громадськості у подальших консультаціях та обговореннях для найшвидшої ратифікації документу», – підкреслив Микола Кузьо.

 

Проект Закона України «Про ратифікацію Мінаматської конвенції про ртуть»