ТЕРМОЕЛЕКТРОСТАНЦІЯ БАШТОВОГО ТИПУ

У Марокко приступили до будівництва найбільшої в світі сонячної термоелектростанціі баштового типу, яка накопичує енергію за допомогою розплавленої солі. Об’єкт буде запущений в експлуатацію в жовтні 2018.

 

Сонячна баштова установка Noor Ouarzazate III в Марокоо потужністю 150 МВт і зі здатністю зберігати енергію протягом 7,5 годин є другим таким проектом в світі. Раніше баштова сонячна термостанція потужністю 110 МВт з можливістю зберігання енергії в контейнері розплавленої солі і видачі електроенергії вночі була побудована тільки в Неваді, США.

 

Noor Ouarzazate III видаватиме в мережу 140 МВт електроенергії, решта 10 МВт будуть йти на потреби самої СЕС. Накопичувана енергія (7,5 годин) буде покривати енергопотреби в пікові години — 5 годин на добу.

 

Вже почалося будівництво сонячної вежі, яка буде збирати енергію, передану 7400 сонячним дзеркалам на ресивер, розташований на її вершині, на висоті 250 м. Геліостати і їх трекерні механізми (для орієнтації дзеркал на ресивер на вершині вежі) вже пройшли тестування і готові до установки.

 

Баштова сонячна станція Noor Ouarzazate III є частиною більшого проекту потужністю 510 МВт, який реалізується в пустелі Марокко іспанською компанією Sener. Об’єкт буде підключений до двох інших сонячних термостанцій, які зможуть зберігати енергію від 3 до 6 годин.

 

Раніше Sener побудувала аналогічний об’єкт в Іспанії біля Севільї, але його потужність була 20 МВт.

 

З зростаючим розумінням необхідності зберігання відновлюваної енергії, для покриття піків або більш рівномірною видачі в мережу, технологія термальних сонячних станцій з сольовою акумуляцією може отримати значну популярність в жарких регіонах.

 

Так, компанія SolarReserve, що реалізувала проект вже згаданої термальною СЕС в Неваді, будуватиме подібний об’єкт в Південній Австралії і Південній Африці. Також відомо, що термальні сонячні башти плануються на декількох майданчиках на Близькому Сході, в Чилі, в жарких регіонах США і Австралії.

 

При цьому вартість технології дешевшає. Якщо ціна енергії, що генерується на СЕС Noor складе $150/МВт-год, то новий подібний проект в Південній Австралії буде продавати електроенергію за $75/МВт-год.