«Розумні» мережі 

Ще в 2006 році в ЄС прийняли стратегічний план розвитку технологій «розумної» мережі електропостачання (англ. Smart Grid) на наступні 30 років. Крім того, що до 2020 року ЄС має підвищити рівень енергоефективності на 20%, досягти 20% ВДЕ в енергобалансі і знизити на 20% викиди в атмосферу, країни повинні провести «модернізацію і лібералізацію застарілих електромереж». Вже в 2016 році Єврокомісія запропонувала підвищити рівень енергоефективності на 30%, частку ВДЕ – до 27%, викиди скоротити на 40% – все до 2030 року.

 

«Розумні» мережі по всьому світу нерозривно пов’язані з розвитком відновлюваних джерел енергії. Потрібен ефективний механізм, щоб їх балансувати. І не тільки для великих промислових об’єктів, які будують енергогенеруючі компанії, але і для розподіленої генерації – тих же сонячних станцій на дахах. Основу «розумної» мережі складають інтелектуальні лічильники, які здатні виявляти перебої в подачі електроенергії, і реклоузери, які можуть перепідключатися знеструмлені ділянки, і подавати про них сигнали оператору.

 

Все більше країн розглядають «інтелектуальні» технології електромереж як інвестиції в стратегічну інфраструктуру, які будуть підтримувати розвиток економіки і навіть допоможуть знизити вплив на навколишнє середовище. Україна цей тренд теж вловила і вже вписала розвиток інтелектуальних систем передачі електроенергії в стратегічні плани. Але якщо в світі все частіше до «розумним» мереж звертаються за вирішенням проблеми балансування енергосистеми, що виникає на тлі розвитку відновлюваних джерел енергії (ВДЕ), то в Україні привабливість «інтелектуальних» електромереж, в першу чергу, полягає в заміні застарілої інфраструктури.

 

У світлі прагнення України приєднатися до системи ENTSO-E і почати торгувати електроенергією з Європою реконструкція енергомереж є необхідністю. Без неї також не обійтися, якщо мова заходить про плани створити і розвивати ринок електроенергії. Крім того, розвиток «розумних» мереж досить органічно вписується в плани по переходу з триступеневої системи передачі і розподілу електроенергії 110-35- (6) 10 кВ на двуступенчатой ​​110-20 кВ. Про них говорять вже кілька років, а Вінницяобленерго і Херсонобленерго вже реалізують пілотні проекти. Створення нових розподільчих мереж напругою 20 кВ і реконструкція вже існуючих об’єктів на 6/10 кВт, стане черговим приводом оновити застарілу інфраструктуру та значно підвищити рівень її автоматизації.

 

За даними Міненерговугілля, потрібно 14 млрд грн. Ситуацію планують виправити, запустивши RAB-регулювання. На думку чиновників і учасників ринку, це повинно допомогти залучити інвестиції в підтримку роботи мереж. У листопаді минулого року в Міненерговугілля оголосили про те, що залучили експертів до створення проектів Концепції впровадження Smart Grid в Україні до 2035 року, а також середньострокового плану заходів щодо впровадження Smart Grid в Україні.

 

Але незважаючи на передкритичну зношеність електромереж (70%), практичні кроки по впровадженню технологій Smart Grid поки не робляться.