Огляд BP Energy Outlook 2018

У новому прогнозі британської нафтогазової компанії British Petroleum BP Energy Outlook 2018 відзначається, що поновлювані джерела енергії з великим відривом будуть найбільш швидкозростаючим сектором світового енергетичного ринку. У той же час викопне сировина продовжить грати ключову роль, вважають автори доповіді.

 

До 2040 року частка ВДЕ в світовому споживанні первинної енергії зросте в п’ять разів — до 14%. При цьому, незважаючи на швидке поширення відновлюваної енергетики, викиди парникових газів продовжать рости як мінімум до 2040 року, прогнозує BP. Тому цілі Паризької угоди щодо обмеження зростання глобальної температури навряд чи будуть досягнуті. Автори доповіді очікують, що на частку нафти і газу буде припадати більше половини споживання первинної енергії в 2040 році, головним чином, у зв’язку з триваючим зростанням споживання на ринках, що розвиваються, таких як Індія і Китай.

 

 

Базовий сценарій доповіді, який в цьому році названий BP «Evolving Transition» («Еволюційний Перехід») передбачає зростання викидів вуглецю на 10% до 2040 р., незважаючи на певне зрушення в бік більш чистих джерел енергії. Проте, в порівнянні з попередніми версіями, доповідь все-таки прогнозує більше зростання ВДЕ. У минулому році BP передбачала чотириразовий зростання поновлюваних джерел енергії (правда тоді горизонт дослідження був обмежений 2035 роком), в цей раз мова йде вже про п’ятикратне зростання (до 2040 року). При цьому автори очікують «особливо сильне зростання сонячної енергетики».На графіку (зліва) показано, як змінився прогноз вироблення відновлюваної енергетикою на 2035 рік у порівнянні з Прогнозом 2015 року.

 

 

Справа BP малює історію розвитку приведеної вартості сонячної енергії (LCOE) і дає прогноз розвитку вартості в залежності від встановленої потужності в рамках свого центрального сценарію.

 

Тут можна помітити очевидну невідповідність. Справа в тому, що на північноамериканському ринку, для якого BP робить прогноз, LCOE вже знаходиться на рівні, прогнозованому особами на 2040 рік. Та й довгострокові ціни на сонячній електрику, що встановлюються сьогодні на багатьох ринках, в тому числі в США, очевидно нижче 5 центів.

 

Якщо в минулому році BP бачила попереду зростання світового споживання вугілля до середини 2020-х років, то в нинішній версії автори вже вважають, що вугілля вийшло «на плато», яке буде тягнутися до 2040 року. При цьому його частка в глобальній пропозиції первинної енергії скоротиться до 21%. Споживання вугілля в Китаї пройшло пік, вважають автори. У той же час в Індії споживання вугілля до 2040 року виросте більш ніж в два рази.«Ми бачимо зростаючу конкуренцію серед різних джерел енергії, що викликане надлишковою пропозицією енергоресурсів і триваючим прогресом в області енергоефективності», — говорить головний економіст BP Спенсер Дейл. «Оскільки світ вчиться робити більше, витрачаючи менше, попит на енергію буде задовольнятися за допомогою більш диверсифікованого набору джерел, ніж будь-коли».

 

У новій доповіді автори суттєво підняли прогноз розвитку електричного транспорту. Так, якщо ще рік тому нафтовики вважали, що до 2035 року світовий автопарк буде складатися з електромобілів на 6%, то тепер BP прогнозує 15% електричних авто (більше 300 млн) до 2040 р. Проте аналітики нафтової компанії наполегливо стверджують, що споживання нафти в 2040 році буде більше, ніж сьогодні, незважаючи на швидкий розвиток електротранспорту. Воно виросте на 13 млн барелів на день «Твердження про те, що швидке зростання електромобілів призведе до колапсу попиту на нафту, не підтверджується основними розрахунками, навіть якщо це буде дійсно швидке зростання», — вважає Спенсер Дейл. Автомобілі в 2040 року будуть споживати приблизно стільки рідкого палива, скільки сьогодні.

 

 

Поряд з головним «Evolving Transition» сценарієм, документ містить ще п’ять «другорядних» сценаріїв розвитку, для моделювання яких беруться ті чи інші можливі події в майбутньому (наприклад, заборона двигуна внутрішнього згоряння).

 

 

Найагресивнішим є сценарій «Even Faster Transition» («Навіть більш швидкий перехід»), в якому сектор електроенергетики до 2040 року повністю декарбонізірован, і викиди парникових газів знижуються на 50%.

 

Таким чином, в своєму прогнозі BP «їде по накатаній колії». Суть його можна описати коротко: «все виросте, ВДЕ виростуть більше всіх, але в цілому все залишиться, як раніше — нафта і газ будуть домінувати».