11 грудня – Міжнародний день гір

Сьогодні у світі відзначають Міжнародний день гір, встановлений за рішенням 57-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН у січні 2003 року.


Гори займають близько 1/4 поверхні планети 🌎 і є домівкою для майже 12% населення 👪. Вони не тільки забезпечують засобами до існування й добробуту майже мільярд жителів планети, але й впливають на мільярди тих, хто мешкає біля їх підніжжя. Це – заповідник для багатьох унікальних видів рослин 🌿 і тварин 🐐, джерело води 💦 усіх основних річок Землі.


Гори дають прісну воду💧, енергію ☀️ та продовольство🍯 – ресурси, яких у майбутньому буде все менше й менше. При цьому гірські райони є надзвичайно вразливими під дією змін клімату ⛈, знеліснення ⛏🌲, деградації ґрунтів та інших катастроф. Погіршення стану навколишнього середовища призводить до посухи, зсувів, обвалів та інших стихійних лих в горах, тому так важливо привертати увагу світової спільноти до цих проблем для збереження гір 🗻.


В Україні 🇺🇦 є Карпатські гори (найвищою є гора Говерла, висота⬆️ 2061 м) та Кримські гори (найвища вершина – гора Роман-Кош, висота⬆️ 1945 м). До Міжнародного дня гір пропонуємо вам декілька цікавих фактів💡 про Карпати:

✏️Першою геологічною картою в Україні була геологічна карта Карпат, складена С. Сташицем в 1809 р.
✏️Найбільш високогірна конструкція була встановлена в 1996 році на г. Говерла – це 5-метрова стела, на якій розміщено державні символи – жовто-блакитний прапор і тризуб.
✏️Найвищим населеним пунктом України є село Віпчина, яке знаходиться в Карпатах, в Чернівецькій області. Висота його 1100 метрів над рівнем моря.
✏️У Карпатах знаходиться найбільше озеро в Україні – Синевир. Воно займає площу близько 7га. Глибина його близько 24 м. Розташувалося озеро на висоті 989 м над рівнем моря.
✏️У 1907 році на території гірського царства були виявлені викопні тварини закінчення льодовикового періоду. На глибині близько 12 з половиною метрів знайшли мамонта, а ще глибше — величезного оленя, носорога, різних птахів і представників класу земноводних.
✏️У Карпатах є унікальне джерело газованої води, розташоване в селі Келечин, в Закарпатській області. Має особливий хімічний склад і лікувальні властивості.