Зелене перезавантаження.

Як же безжурно живеться без усвідомлення масштабів екологічної кризи. Без докорів совісті п’ється кава з одноразового стаканчика і купується десятитисячна пластикова пляшка з водою. Немає ніякого моніторингу своїх споживчих звичок, а весь “менеджмент відходів” зводиться до формули: пакет, контейнер сміттєвий полігон. Життя – потік речей, які неважливо як і звідки приходять, і потім зникають назавжди, як ніби їх і зовсім не існувало. Ця модель вже давно застарів і не працює.

Хочеш зробити світ чистіше і краще? Почни змінювати себе і свій спосіб життя, але не кардинально, а потроху й систематично.

Припустимо, в цьому місяці припини купувати воду в пластикових ємностях. Обзаведися багаторазової пляшкою, яку ти можеш поповнювати у міру потреби в різних місцях, де є фільтр чи кулер. В наступному місяці можеш апгрейдитися і здати на переробку макулатуру (для неї існує найбільше пунктів прийому).

Так поступово, без серйозної психологічної навантаження, ти можеш озелениться і за рік сформувати 12 “екозвичек”. У їх числі: сортування побутових відходів від харчових, компостування, відмова від одноразових покупок, обмеження придбання імпортних продуктів (їх транспортування створює додаткові викиди в атмосферу) і ін

Стратегія трьох R: Reduce, Reuse, Recycle

Reduce (англ. зменшувати) – перший і самий значний крок в ефективному управлінні відходами полягає в тому, щоб спочатку споживати обмежена кількість ресурсів і купувати лише найнеобхідніше. Варто відзначити, що головна перевага цієї задачі – фінансова доцільність. Багаторазова пляшка для води – це дешевше, ніж кожен день купувати нову пляшку. Складати план харчування на тиждень і прораховувати кількість потрібних інгредієнтів – знову ж, дешевше, ніж купувати зайве і потім викидати. Відмова від емоційного шопінгу і придбання “одноразової” одягу або взуття також зберігає гроші і перешкоджає появі “ганчіркових відходів”, які і на благодійність не відправиш, і сам надалі навряд чи вдягнеш. Стань свідомим споживачем. Це вигідно для тебе, це вигідно для природи.

Reuse (англ. використовуй повторно) – перед тим, як щось викинути, подумай, чи можна продовжити термін служби цього предмета, щоб ресурс даремно не пропадало. Скляні ємності, в яких продаються соління, пасти, соуси, олію, вино та інші напої, не обов’язково відносити на переробку. Їх можна використовувати повторно, наприклад, для зберігання круп, сухофруктів, спецій або трав. Пластикові пляшки можна перетворити в годівниці для птахів і таким чином посприяти розширенню місцевого біорізноманіття. Фантазія та інтернет – все, що тобі потрібно.

Recycle (англ. переработай) – коли не вийшло з reduce і reuse, настає час третього R. До того як відходи потраплять у загальне відро для сміття, вони являють собою не відходи, а ресурс, який можна перетворити в нові продукти, здавши на переробку.

Як їх до цього підготувати і куди, власне, віднести, зорієнтує Telegram-бот @MotiWasteBot. Що стосується харчових відходів, їх теж не потрібно відправляти на смітник. Викинуті на полігон, вони не просто пропадуть даремно, але і виділять газ-прискорювач глобального потепління – метан. Органічні відходи краще компостувати. Це можна робити не тільки в умовах приватного будинку, поруч з яким простіше розмістити контейнер для компостування, але і в квартирі. Компост корисний для грунту і рослин, а биомусор на звалищах погіршує якість повітря.

Помінявши особисте ставлення до використання ресурсів, які дарує нам планета, кожен з нас може приступити до головної дії – об’єднуватися і вимагати законодавчих змін, національного “зеленого перезавантаження”.

Звичайно, зусилля однієї людини здаються дрібницею, але якщо кожен з нас буде змінювати себе і своє оточення, то зсув цінностей зможе досягти масово-культурного рівня. Тоді і більш масштабні трансформації прийдуть органічно – самі по собі. Кожен з нас може почати зміни, відмовившись від паразитарного способу життя, при якому ми тільки використовуємо планету, нічого не даючи взамін.