Глобальний стан атмосфери 2018

У свіжому звіті «Глобальний стан атмосфери 2018» визнаних експертів і фахівців з «Інституту показників і оцінки здоров’я» (IHME — Institute for Health Metrics and Evaluation) використані нові світові дані, засновані на інформації з супутників і великого наземного моніторингу. Основна мета дослідження — оцінити кількість людей, яким загрожує небезпека через забруднене повітря вище рівнів, які Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) вважає безпечним. Головний результат досліджень — понад 95% населення світу дихає небезпечним повітрям.

 

Розрив між «багатими і бідними» країнами за якістю життя продовжує збільшуватися. Якщо в 1990 році інститути фіксували 6-кратну різницю між найбільш чистими і брудними районами на планеті, то на сьогоднішній день спостерігається вже 11-кратний розрив. Забруднення атмосфери вивело кількість смертей від захворювань внаслідок небезпечного повітря на четверте місце після високого кров’яного тиску, дієти і куріння. За оцінками експертів вплив брудного і небезпечного повітря сприяло загибелі понад 6 млн людей у ​​всьому світі, близько половини загиблих довелося на Китай та Індію.

 

 

Фахівцями виявлено, що спалювання твердого палива, такого як вугілля або біомаса, в будинках для приготування їжі або опалення призвело до того, що в 2016 році 2,6 мільярда людей постраждали від забруднення повітря в приміщеннях. Забруднення повітря всередині приміщень може також впливати на якість повітря в околицях, що призводить до однієї з чотирьох смертей від забруднення в Індії і майже однієї з п’яти в Китаї.

 

За оцінками дослідників більше 95% населення живуть в районах, в яких концентрація пилу і сажі в повітрі перевищує рекомендований ВООЗ уровень10 мкг / м * 3. Майже 60% населення планети живуть в районах з рівнем забруднення атмосфери більше 35 мкг / м * 3. Кожна третя людина у всьому світі стикається з подвійним ударом небезпечного повітря як всередині приміщень, так і зовні.

 

Але є і позитивні тенденції. Число людей, що піддаються забрудненню повітря всередині приміщень від спалювання твердого палива, скоротилося з приблизно 3,6 млрд. людей у світі в 1990 році до приблизно 2,4 млрд. людей сьогодні, незважаючи на зростання населення.

 

 

Китай і Індія, як одні з найбільш неблагополучних країн за станом атмосфери, активно включилися в боротьбу за чисте повітря. Закриваються вугільні шахти, електростанції і теплові установки модернізуються на основі сучасних технологій, розвивається альтернативна енергетика та електротранспорт. В «багатих і благополучних» країнах починають вводитися заборони на дизельні двигуни, стимулюється розвиток екологічних видів транспорту.

 

Нові широкомасштабні дослідження, із застосуванням найдосконаліших засобів моніторингу, довели величезну шкоду для здоров’я від брудного повітря, яке не вбиває безпосередньо, але активно сприяє інших причин смерті. Боротьба за чистоту атмосфери буде довгою, адже безпечні рівні бруду в повітрі перевищені в декілька разів.